VCD-203-250 Standard PLP Chain Drive (24v)
Window Control Drive: Adjustable Stroke Up To 250mm
Manufactured By: D+H Mechatronic D+H Mechatronic
Masterspec Number: 4585EB
Categories: ,
Description
Performance Features:
  • The VCD PLP drive still the “all-rounder” in the D+H range but with less overall functionality.
  • Optional burglary resistant maximum locking force of 4000 N.
  • W x H x D: 300mm x 30mm x 47mm
Product Name / Model Drive Type Technical Specs (Power) Force Locking Force Stroke
VCD-203-250 Chain Drive 24VDC / 0.35A 200N 2000N 250mm