CDP-1500-1000-BSY+ Chain Drive (24V)
Window & Skylight Control Drive
Manufactured By: D+H Mechatronic D+H Mechatronic
Masterspec Number: 4585EB
Categories: ,
Description
Performance Features:
  • For façade windows, roof windows, and ventilation flaps in conservatories.
  • Automated drive unit for mounted installation on the window frame profile or sash profile.
  • With BSY+ motor and synchronised electronics controlled via microprocessor.
  • Option of up to 4 drives in one synchronous group.
  • High speed function for fast opening windows in case of fire.
  • W x H x D: 934 x 67 x 110mm
Product Name / Model Drive Type Technical Specs (Power) Force Locking Force Stroke
CDP-1500-1000-BSY+ Chain Drive 24VDC / 4A 1500N 3000N 1000mm