DXD 300/1000-BSY+OT-HS Rack & Pinion Drive (24V)
Skylight Control Drive
Manufactured By: D+H Mechatronic D+H Mechatronic
Masterspec Number: 4585EB
Categories: ,
Description
Performance Features:
  • Ideal application for skylights and roof windows.
  • Option to have the cable infeed above or below.
  • Drive is equipped with microprocessor-controlled motor electronic.
  • The groove in the tube allows for flexible installation and configuration of the swivel range.
  • Can be used for SHEV in accordance with EN 12101-2 and for daily ventilation.
  • High-speed function (HS) for especially fast opening in case of fire (SHEV).
  • Passive and active anti-trap protection system comes standard.
  • Performs a relief of pressure on window gasket after closing to reduce permanent load.
Product Name / Model Drive Type Technical Specs (Power) Force Locking Force Stroke
DXD 300/1000-BSY+OT-HS Rack & Pinion 24VDC / 5A 3000N 2800N 1000mm